Turkey(Değişim)

Hardal filizi

Flavour: hafif hardal ile karnabahar karşımı
Use: balık ve lahana da kullanılır, et
Culture: biyolojik bitki koruma ve sosyal sorumluluk kültürü
Availability: yıl boyunca
Shelf Life: 7 güne kadar +2, +7 derecede

Get Adobe Flash player

Tat ve kullanım
Hardal filizi (Red Mustard Cress), hafif hardal ile karnabahar karışımı bir tada sahiptir. Kendine özgü renge ona, joker olarak karakteristik bir özellik verir. Hardal filizi (red mustard cress), et, ve balık ile iyi gider. Ayrıca farklı türde lahana ve patatesler ile de güzel kombinasyonlar oluşturur. Bir hardal çorbası sadece, hardal filizi (red mustard cress) ili tamamlanbilir.

Menşei
Hardal filizi (Red Mustard Cress), geleneksel bir hollanda ürünüdür. Genellikle hollanda da yetiştirilir. Alerjenler Hardal oldukça bilinen bir alerjendir. Fakat hardal filizi (Red Mustard Cress), gerçek hardal gibi değildir. Hardal da olduğu gibi alerjik reaksiyon yaratan etken madde taşımıyor.

Bulunabilirlik ve saklama
Hardal filizi (Red Mustard Cress); yıl boyunca bulunabilir ve kolayca 7 güne kadar saklabilir. Uygun depolama sıcaklığı 2, 7°C dir. Ürün kalitesini optimum düzeyde tutmak için ise 2, 4°C de saklanmalıdır. Biz sosyal sorumluluğumuz gereği  mutfağınıza ürünü, temiz ve hijyenik koşullarda yetiştirerek kullanıma hazır olarak gönderiyoruz.

More information