Turkey(Değişim)

Turp filizi

Flavour: at turpu, turp
Use: (ham) balık, Salatalar Ve Japon Yemekleri
Culture: biyolojik bitki koruma ve sosyal sorumluluk kültürü
Availability: yıl boyunca
Shelf Life: 7 güne kadar +2, +7 derecede

Get Adobe Flash player

Tat ve kullanım
Daikon Cress® (Turp filizi) yenilebilen bir bitki olarak koppert cress markasıdır. Turp filizinin esas kaynağı japonya’dır. Aynı adı taşıdığı turpun verdiği keskin turp tadını yemeklerinizde turp filizi (Daikon Cress) ile sağlayabilirsiniz. Turp filizi (Daikon Cress), ton balığı, somon, uskumru, ringa gibi çiğ balık kombinasyonlarında kullanılabilir. Ayrıca, değişik salatalar üzerine de birer tutam atılarak ta kullanılabilir.

Menşei
Turp filizi (Daikon Cress), japonya’da çok popüler bir üründür. “kaiware” olarak adlandırılır. (daıkon japonca da turp demektir.) Yerel turp tohumları ile üretilir ve keskin at turpu tadı verir. Turp filizi (Daikon Cress), yaklaşık 5-7 gün arasında hızlı bir büyüme gösterir. Bunun için çimlneme çok önemlidir. Koppert cress dünyanın farklı oktalarında en yüksek kalitede tohum üretimi yapmaktadır.

Bulunabilirlik ve saklama
Turp filizi (Daikon Cress), yıl boyunca bulunabilir ve kolayca 7 güne kadar saklabilir. Uygun depolama sıcaklığı +2 +4°C dir. Bitkiler bu sıcaklıkğın üzerinde bir ortamda tutulmaya başlandığında büyüme devam edeceğinden bir miktar su ilave etmelisiniz. Biz sosyal sorumluluğumuz gereği mutfağınıza ürünü, temiz ve hijyenik koşullarda yetiştirerek kullanıma hazır olarak gönderiyoruz.

More information